neděle, 08 červenec 2012 08:00

Zubní kaz - nepřítel vašich zubů

Napsal(a)  padanivlasu.info
Ohodnotit tuto položku
(2 hlasů)
zubní kaz zubní kaz

Zubní kaz pronásleduje lidstvo prakticky od nepaměti, jeho výskyt přitom v moderní době stále stoupá. Například slavná mumie z alpského ledovce Ötzi vlastně žádné kazy neměla. Může za to hlavně jeho strava, kde chyběly sladkosti a mouka. Před pěti tisíci lety se lidé stravovali trochu jinak, a i když měl Ötzi zuby ohlodané doslova na kost, kazy netrpěl.

Zubní kazy se tvoří kvůli zubnímu plaku

Za zubní kaz je zodpovědný především zubní plak, který se poněkud nepatřičně usazuje v hůře přístupných místech zubní skloviny (tedy například v mezizubních prostorách). Míra zubního plaku souvisí jednak s mírou ústní hygieny, druhak samozřejmě také se složením stravy.

Zubní plak není jen základním stavebním kamenem pro zubní kazy, ale současně jde i o nebezpečný precedens pro parodontózu. Ta postihuje až třetinu dospělé populace naší země a donedávna byla navíc nevyléčitelnou, takže zdraví našich zubů se nevyplatí podceňovat. Minimálně každého půl roku návštěva zubní ordinace na preventivní prohlídku, dvakrát denně čištění zubů a případně i ústní voda či mezizubní kartáček, to je ten nejnutnější základ péče, kterou můžete svým zubům dopřát.

Nechcete kazy? Čistěte si zuby!

V neodstraněném zubním plaku bují postupně takzvané kariézní bakterie, které se podílejí výraznou měrou na vzniku obávaného zubního kazu. Pokud si tedy nečistíme zuby dostatečně často nebo v případě, že používáme poněkud nevhodnou metodu čištění, zahráváme si tak s tím, že budeme brzy skučet na zubařském křesle.

Zubní plak a jeho častější výskyt ale není jediným faktorem, který ovlivňuje případný vznik zubního kazu. Je jím i vaše genetická výbava (tedy mimo jiné i tvar zubů a jejich postavení v čelisti, kvalita zubní tkáně a tak podobně), množství slin (stejně jako například jejich jakost) a samozřejmě také věk, pohlaví nebo neadekvátní strava plná cukrů

Číst 4296 krát Naposledy změněno neděle, 24 březen 2013 10:18
Home Magazín zubní ordinace Zubní kaz - nepřítel vašich zubů