Zubní hygiena
Co vše je třeba pro naše zuby udělat, abychom nemuseli navštěvovat zubní ordinaci častěji, než jednou za půl roku při pravidelné preventivní prohlídce? Opravdu, není toho příliš. Lidé ale často zapomínají a dávají tím prostor onemocněním dásní, kazům nebo i horším záležitostem, které se musí řešit korunkovou nástavbou nebo třeba i můstkem. Jak něčemu podobnému předcházet?
Aby zubní ordinace nepraskaly ve švech
Problémem není často frekvence čištění zubů, ale spíše technika. Přiložit kartáček k zubu a jemné krouživé pohyby, to přitom stačí jako úplný základ. Zbytečně netlačit na dásně (spíše je masírovat) a stírat zubní plak vertikálním tahem, konkrétně od zubního kořene k jeho korunce.
Velmi důležitý je i výběr kartáčku. Na trhu je v současné době nepřeberné množství druhů a je opravdu těžké si vybrat. Rozhodně ale nesahejte například po tvrdém kartáčku, který může poškodit dásně a je pro většinu lidí vlastně nevhodný. Tvrdší kartáček i vybrousí sklovinu kolem krčku zubu, která je pak náchylnější ke vzniku zubního kazu. Mnohem lepší bude středně tvrdý nebo i měkký kartáček, který při správném používání odvede opravdové maximum a zbytečně nezatěžuje dásně a krčky zubů.
Zubní hygiena není jen o zubním kartáčku
Zapomínat ale nesmíme i na další možnosti, kterými jsou hlavně mezizubní kartáčky a dentální nitě. Vyčistit je totiž nutné nejen zubní krčky a dásně, ale i mezizubní prostory. Většině lidí pomohou takzvané mezizubní kartáčky, ale pokud máte prostory mezi jednotlivými zuby příliš těsné, pomohou hlavně dentální nitě. Určitě neuškodí ani když budete používat kombinaci obojího.
A co různé špičkové zubní pasty nebo ústní vody? To je jen forma reklamy, samozřejmě můžete používa prakticky jakoukoliv zubní pastu, ve které je obsažen fluor, cokoliv dalšího je jednoduše vedlejší. Ústní vody nejsou pro ústní hygienu určitě stoprocentně nutné a kazivosti zubů samy o sobě nezabrání, ale například pocit mentolového dechu je příjemný a nenahraditelný, takže svůj účel rozhodně mají.